top of page
Otuđenost
Osjećaji nakon prekida veze 

U zlostavljačkoj situaciji, možeš biti povrijeđen na mnogo načina. Neki od njih su fizički i mogu zahtijevati fizički tretman, no mnogo njih su psihički i socijalni. Možeš imati niže samopoštovanje ili se brinuti o mogućnosti da u budućnosti opet budeš nečija žrtva.

Ponekad ljudi koji su bili zlostavljani imaju poteškoća vjerovati drugima jer su već jednom bili izdani. Razgovor sa savjetnikom može biti vrlo koristan za shvaćanje svojih osjećaja ili za odlučivanje o prekidu veze.

Drugi problem koji se ponekad javlja kad se nasilna veza prekida jest izolacija od starih prijatelja. Jedna od taktika zlostavljača jest da izolira partnera od starih prijatelja i poznanika. Kad veza završi, može ti se činiti da si izgubio/la svoje staro mjesto.

Možda se brineš o svojoj sigurnosti i poslije prekida veze. Ako te zlostavljač nastavi zvati ili ti slati e-mailove, možeš zamoliti roditelje da blokiraju pozive ili e-poštu. U nekim ozbiljnim slučajevima, možeš tražiti zabranu pristupa, što je službeni dokument kojim se zlostavljaču brani da te ponovo kontaktira.

Osjećaj osamljenosti
Briga za vlastitu sigurnost

Kako prekinuti nasilnu vezu i gdje potražiti pomoć

 

Prekidanje nasilne veze je opasno, zbog čega se trebaš obratiti odraslome ili prijatelju u kojeg imaš povjerenja. Tvoji roditelji, učitelji, vjerski vođe ili školski savjetnik ti mogu pomoći. Pronađi nekoga kome vjeruješ i ispričaj mu/joj o tome što ti se događa.Kad budeš prekidao/la vezu, učini to pred drugima, tako da te nasilnik ne može više zlostavljati, ili prekini preko telefona ili e-maila. Reci odraslome s kojim si pričao/la da prekidaš vezu, tako da ti može pružiti podršku prije i poslije prekida.

bottom of page